Badanie ankietowe: Polacy o kosztach energii
- 87 % Polaków zamierza oszczędzać energię tej zimy.
- Koszty energii są dużym obciążeniem budżetu dla 40,3% gospodarstw domowych.
- 54,6% Polaków oczekuje dopłat bez względu na sposób ogrzewania budynku.
- Dofinansowanie ogrzewania za pomocą pomp ciepła popiera tylko 45,7% Polaków, podczas gdy za pomocą węgla (tylko w kotłach z podajnikiem) aż 54,9%.
To najważniejsze wnioski płynące z badanie przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® dla portalu Śląski Biznes.
Sondaż „Polacy o cenach energii” został przeprowadzony od 20 do 23 września 2022 roku metodą CAWI na reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek grupie 1007 dorosłych Polaków.
Komentarz eksperta
Dr Sebastian Musioł – ekspert ds. metodologii Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat® wyniki badania komentuje tak:
- Trudno dziwić się przy rosnących cenach prądu i ciepła, że aż 87 procent Polaków zamierza ograniczać zużycie energii. Niestety wyraźnie widzimy jak wysoki jest odsetek gospodarstw domowych, dla których koszty energii są dużym obciążeniem. Dla więcej niż 40 procent - bez względu na wysokość dochodów – nadchodząca zima będzie wyzwaniem finansowym, któremu trudno będzie sprostać. Żeby mieć ciepło w domu, będą musieli ciąć inne wydatki.
Oszczędzanie energii przez różne grupy społeczne
Na oszczędzanie energii nastawiają się przede wszystkim osoby starsze, emeryci. Tylko co dziesiąty z respondentów w wieku powyżej 60 lat nie przewiduje oszczędności, lecz i tu niektórzy odpowiadają, że po prostu nie są już w stanie bardziej oszczędzać.
Postawy Polaków dotyczące dodatków energetycznych
Podczas analizy wyników sondażu zwraca uwagę ponadto postawa Polaków dotycząca dodatków energetycznych. Z jednej strony respondenci doceniają rozwiązania nowocześniejsze i bardziej ekologiczne, takie jak ogrzewanie elektryczne czy gazowe. Użytkownicy tego typu instalacji są jednocześnie najbardziej narażeni na ryzyko skokowych wzrostów cen. Respondenci uważają przy tym, że dotacja na zakup węgla powinna dotrzeć również do użytkowników kupujących węgiel, lecz raczej do kotłów z podajnikiem (54,9% wskazań) niż kopciuchów (29,1%).
Wsparcie dla efektywnych i ekologicznych metod ogrzewania
Z drugiej strony ogrzewający domy w sposób najbardziej efektywny i najbardziej ekologiczny – to znaczy pompą ciepła – zasługują na wsparcie zdaniem tylko 45,7 procent ankietowanych, a korzystający z pelletu (także zaliczanego przecież do OZE) zyskali poparcie jeszcze mniej licznej grupy uczestników sondażu. Widać, że użytkowników interesuje w pierwszej kolejności doraźne złagodzenie negatywnych dla kieszeni skutków gwałtownie rosnących kosztów produkcji energii z surowców kopalnych, a dopiero potem – takie rzeczy jak zmniejszanie emisji i ochrona środowiska – uważa dr Sebastian Musioł.
(FAQ)
Wymianie na nagrodę podlega 1000 punktów. Wpłata na konto zostanie dokonana w przeciągu 15 dni roboczych.
Czas trwania ankiety uzależniony jest od kwestionariusza. Informacje o przewidywanym czasie wypełniania jest zawsze umieszczana obok ankiety.
online i otrzymaj
5% rabatu na
badanie w panelu
badawczym!